“W tej muzyce jest dobro”

“W TEJ MUZYCE JEST DOBRO” to tytuł reportażu dźwiękowego o górnośląskich orkiestrach dętych autorstwa Marleny Hermanowicz, stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa, kuratorki projektu “Kultura Dęta.”

Akademia barbórkowa i koncert galowy

10 grudnia 2022 roku w pawilonie BHP KWK “Sośnica” odbyła się uroczysta akademia z okazji Barbórki. Po oficjalnych uroczystościach orkiestra wraz z solistami zaprezentowała się w programie artystycznym na który składały się utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne. W repertuarze orkiestry znalazły się utwory prezentujące różne gatunki muzyczne. Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć muzyki charakterystycznej dla orkiestry górniczej, czyli marszy i wiązanek melodii…

Uroczysta Msza Św. Barbórkowa

W niedzielę 4 grudnia 2022 r. w sośnickiej Parafii NMP Wspomożenia Wiernych obchodziliśmy Wspomnienie św. Barbary, patronki górników. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adrian Galbas. (Fot. Piotr Andryszczak)

Barbórkowe LOVE 2022

W dniach 2 – 4 grudnia po raz drugi zorganizowano w Zabrzu jarmark barbórkowy “Barbórkowe LOVE 2022”. Trzydniowy festiwal, dedykowany św. Barbarze, to impreza łącząca tradycję z nowoczesnością. Gospodarzem wydarzenia była Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Poza Górniczą Orkiestrą Dętą KWK “Sośnica” wystąpiły inne górnicze orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka i Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków 2022

2 grudnia w gmachu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa z udziałem Senatu Politechniki Śląskiej i zaproszonych gości. Foto: Antoni Witwicki.

Wyróżnienia ŚZCHiO

Uchwałą Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność społeczną, organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym Górnicza Orkiestra Dęta KWK “Sośnica” została uhonorowana Odznaką Honorową Stopnia V z Wieńcem Laurowym. Prezes Stowarzyszenia, Pan Ryszard Buczek za zasługi dla kultury muzycznej otrzymał Odznakę Honorową Złotą z Brylantem. Gratulujemy!